Det finns mängder av bra färger och märken. Ett tips är att inte benhårt hålla fast vid ett märke utan ta vad som funkar. Jag gör ungefär såhär.
Färger för vanlig målning använder jag nästan uteslutande färger från Vallejo Model Color, men även några Vallejo Game color, GW och P3 färger används.
För metallic färger, GWs färger. Tveklöst de bästa metallic färger jag testat ( har testat P3, Vallejo model dolor och Vallejo game color)
GWs foundation färger är bra, Vallejo game color har också ett lager foundation färger och resultatet jag fått är likvärdigt, så där tar jag de som är billigast (dvs. VGC).
Gws wash set är också bra, helt klart värt pengarna i alla fall för Devlan mud och Sepia washen. Andra färger kör jag Vallejo eller tillverkar egen.
så testa dig fram till det du tycker passar, köp gärna några olika burkar från några olika tillverkare och se vad du själv tycker känns bra.